EDUCATION

Kyorugi Coaches & Referees

line

Please CLICK HERE for the TNZ Refereeing Grading Policy.

OTU/TNZ Officials Club Name Region Coaches
OTU
Class
Coaches
Expiry
date
Referees
TNZ
Class
Referees
OTU
Class
Referees
Expiry
date
Simon Hart North Canterbury TKD Upper South Island TNZ-C3 19-09-2017
Maria Adamski Han Ma Um Lower South Island TNZ-D4 21-09-2017
Steve Glover Auckland Taekwondo Auckland L 1 18-03-2018
Brice Nathan-Welsch Auckland Taekwondo Auckland L 1 18-03-2018
Gary Te Young Auckland Taekwondo Auckland L 1 18-03-2018
Jamie Carpenter Budo South MA Bay of Plenty L 1 18-03-2018 TNZ-A1 12-05-2019
Garry Carpenter Budo South MA Bay of Plenty L 1 18-03-2018 TNZ-A1 12-05-2019
Sean Wells Budo South MA Bay of Plenty L 1 18-03-2018
Nick Watene Capital City TKD Wellington L 1 18-03-2018
Kane Watene Capital City TKD Wellington L 1 18-03-2018
Madison Roome Han Mu Um Dunedin Lower South Island L 1 18-03-2018 OTU-N3 12-05-2019
Soo Ji Choi Howick Taekwondo Auckland L 1 18-03-2018 OTU-N3 12-05-2019
Anthony Chan Hyeon Mu Taekwondo Upper South Island L 1 18-03-2018 TNZ-D4 OTU-N3 12-05-2019
Corey Shaw Hyeon Mu Taekwondo Upper South Island L 1 18-03-2018
Brock M. Neutze Invercargill Se Jong Lower South Island L 1 18-03-2018 TNZ-D4 12-05-2019
Amanda Smith Invercargill Se Jong Lower South Island L 1 18-03-2018 TNZ-D4 12-05-2019
Sonja Janssen Koryo BOP Bay of Plenty L 1 18-03-2018 OTU-N3 12-05-2019
Alex Smith Kumgang Taekwondo Auckland L 1 18-03-2018 TNZ-D4 OTU-N3 12-05-2019
Alex Videtta Kumgang Taekwondo Auckland L 1 18-03-2018 TNZ-D4 12-05-2019
Derik L. Caslangen New Plymouth TKD Taranaki L 1 18-03-2018 TNZ-D4 12-05-2019
Suzzane G. Caslangen New Plymouth TKD Taranaki L 1 18-03-2018 TNZ-D4 12-05-2019
Edward Karauria NZ Maori Gisborne L 1 18-03-2018 TNZ-C3 OTU-N3 12-05-2019
Andrew Brooks Ninjas Taekwondo Wellington L 1 18-03-2018 TNZ-D4 12-05-2019
Kaysea Cronin Phoenix Taekwondo Bay of Plenty L 1 18-03-2018
Kayla Cronin Phoenix Taekwondo Bay of Plenty L 1 18-03-2018
Gavin Gallot Richmond Taekwondo Upper South Island L 1 18-03-2018 TNZ-D4 12-05-2019
Paula Sitapa South Peace TKD Auckland L 1 18-03-2018 TNZ-B2 25-03-2018
Renatro Oficial Tauranga Team KO Bay of Plenty L 1 18-03-2018 TNZ-D4 OTU-N3 12-05-2019
Paleti Murphy Titahi Bay Taekwondo Wellington L 1 18-03-2018
Harold Peteria Tokoroa Taekwondo Waikato L 1 18-03-2018 TNZ-B2 OTU-N1 12-05-2019
Zachariah Cooper Phoenix Taekwondo Bay of Plenty TNZ-C3 25-03-2018
Elijah Cooper Phoenix Taekwondo Bay of Plenty TNZ-C3 25-03-2018
Adele Kawiti Tauranga Team KO Bay of Plenty TNZ-B2 25-03-2018
Rongomau Kawiti Tauranga Team KO Bay of Plenty TNZ-B2 25-03-2018
Jacky Sanders Central Olympic TKD Auckland TNZ-C3 25-03-2018
Josh Vergeer Christchurch Olympic Lower South Island TNZ-A1 25-03-2018
Perry Haenga TNZ-D4 25-03-2018
Jainie Henry TNZ-D4 25-03-2018
Cory Thomson-Kohi TNZ-B2 25-03-2018
Jaco Mumby TNZ-D4 25-03-2018